ŠKOLA  JUČER

(1955. - 1965.)

Iz podataka kojima raspolaže školski arhiv vidljivo je da je pedesetih godina prošlog stoljeća povećanjem broja djece školskog uzrasta  na području Šalate nastala potreba za izgradnjom nove škole. Tako je na livadi između Mesićeve i Suhinove ulice započela izgradnja nove školske zgrade s 12 učionica i velikim brojem prostorija za izvannastavne aktivnosti  učenika i nastavnika.

Projekt  nove škole izradili su glavni arhitekt Božidar Rašica i arhitekt suradnik Vera Marsić.

Novo zdanje  bilo je pravo  «arhitektonsko čudo» koje je svojim suvremenim konceptom nagovještavalo i nove oblike rada u odgoju i obrazovanju. U kontekstu  konstruktivizma i Bauhausa nastaje nova školska zgrada, s kabinetskom nastavom, sa širokim garderobnim prostorom uz hodnik osvijetljen luksferima koji su osim estetske funkcije pružali dodatan izvor svjetlosti i prozračnosti prostora. Koncepcija prostora izrazito je funkcionalna -  na jug orijentirane radionice i  kabineti zaštićeni su brisolejima, dok je unutrašnjost riješena živom i svrsishodnom  polikromijom.

Dovršenjem učeničkog trakta, prohladnog jutra 21. veljače 1955. godine u prostor nove zgrade uselili su se đaci i učitelji dviju osmogodišnjih škola: Mesićeve I  i Mesićeve II. Već u prvoj godini djelovanja  izrazito je porastao interes roditelja  za odgojno-obrazovnu suradnju, a u ožujku 1955. godine  osnovano je tzv. «Đačko sveučilište«  koje u svojstvu  Učeničkog vijeća i danas nastavlja tradiciju njegovanja pluralizma i demokracije u  nastavi. Izgradnja školske zgrade dovršena je sljedeće, 1955./1956. godine. Uvedeni su novi oblici rada (rad u manjim skupinama, rad kroz sekcije, a počinje s radom i Služba profesionalne orijentacije  za učenike završnih razreda. Tjelesni odgoj unaprijeđen  je  osnivanjem  sportskog društva, kao i skijaške škole   koja postupno prerasta u školsku  tradiciju.

Školska godina 1956./1957. prijelomna je za našu školu, jer donosi nove promjene.  Na prijedlog  nastavničkih vijeća i školskih odbora, Savjet za  prosvjetu i kulturu  NR Hrvatske odobrio je novi naziv N.O.Š. Mesićeve I. - Narodna  osmogodišnja škola «Ivan Goran Kovačić», a Mesićeve II. «Dragice i Rade Končara». Ove dvije škole  djeluju u istoj zgradi sve do 1964. godine.

Brojne delegacije iz zemlje i inozemstva s Istoka i Zapada, te zemalja  tzv. «Trećeg svijeta» posjećivale su obje škole.

Prekretnicu u djelovanju dviju škola označila je šk. god. 1963./64. Odlukom oba nastavnička zbora i školskih odbora od veljače 1964. godine, osmogodišnje škole «Ivan Goran Kovačić» i «Dragica i Rade Končar»  spajaju se u jednu i od tada djeluju pod jedinstvenim imenom: Narodna osmogodišnja škola «Ivan Goran Kovačić».

ŠKOLA  DANAS

2005. godine škola je proslavila 50. obljetnicu. S više od petsto učenika ubrajamo se u red srednje velikih škola što odgovara urbanom kontekstu Šalate. Prostor škole je mjesto okupljanja naših učenika, kako u sportskim tako i u ostalim interesnim skupinama. Sustavna skrb za darovitost i individualne potrebe provodi se kroz različite izvannastavne aktivnosti. Nastava tjelesne i zdrastvene kulture u cjelosti se provodi u sportskoj dvorani i na školskom igralištu, čime svakodnevno tjelesno vježbanje postaje sastavni dio kulture življenja. Učenici imaju mogućnost rada i učenja u produženom boravku u prva tri razreda. Od prvog razreda uči se strani jezik, od četvrtog razreda započinje se s učenjem drugog stranog jezika, a od petog informatike.

Kako se u našoj neposrednoj blizini nalazi KBC Šalata, u sklopu škole djeluje bolnički odjel – Škola u bolnici. 1990. na Hematološko-onkološkom odjelu otvorena je Škola u bolnici, 1997. nastava se počinje održavati i na Reumatološko-kardiološkom odjelu, 2002. nastava se održava na pet bolničkih odjela. U Školi u bolnici radi osam učitelja i psihologinja. Radi se u skupinama učenika različite dobi od prvog do osmog razreda ili uz bolnički krevet. Ondje mnogi učenici nauče prva slova i brojke, svladaju razlomke i padeže, upoznaju kemijske elemente... i na kraju se uspješno vrate u svoj razred među prijatelje.

Naša je škola vježbaonica Učiteljske akademije u Zagrebu za glazbenu kulturu, hrvatski jezik i škola je u kojoj se polažu stručni ispiti za razrednu nastavu te tjelesnu i zdrastvenu kulturu. Naša škola prosvjetno-pedagošku djelatnost ostvaruje u neposrednoj nastavi kao osnivač, organizator i realizator različitih pedagoških akcija i aktivnosti. Dosadašnjim radom i postignutim rezultatima unapređuje odgoj i obrazovanje učenika i afirmira učitelje. Osuvremenjivanje nastavnog procesa ostvaruje se kroz integriranu nastavu, korelacijom među predmetima, radom s darovitom djecom te radom s djecom s posebnim potrebama.

« Rujan 2014 »

Što radite u slobodno vrijeme?